2011. február 16., szerda

Angol nyelvtanulás és a diszkrimináció

A múlt héten óriási vihart kavart a lányom szülői értekezletén az angol nyelvtanulásról szóló tájékoztató.
Jövő évtől (3. osztály) lehet angol nyelvet tanulni, de csak az osztály 2/3-nak. Ha túl sok a jelentkező, a tanító nénik elbírálják, és ők ajánlják a gyermekeket (képességeiket figyelembe véve).
A lányom a vesztes 1/3 társaságot gyarapítja, és kérdésemre, hogy mit csinálnak azok a tanulók, akik nem járhatnak angolórára, azt a választ kaptam, hogy ők majd játszani fognak az udvaron. Lelki szemeim előtt megjelent a szeles, esős őszi-tavaszi idő, amikor a lányom esőkabátban és gumicsizmában tapossa a sarat az iskola udvarán, amíg a többiek tanulnak....
Komolyra fordítva a szót, ezek után mindig is hátránnyal fog indulni az angol nyelv elsajátításánál, mivel mindig a kezdő csoportban lesz, és míg a többiek, a 4. osztályban naponta angolt tanulnak, addig a kezdők csak heti 2-3 órában. Mikor is fog felzárkózni tudásilag? Soha. Természetesen már most keresek angol nyelvtanárt a lányom mellé, hogy 5. osztálytól tudja az angolt, és akkor már át is iratom egy másik iskolába, ahol nem fogja magán viselni ezt a "kezdő" bélyeget. Igen, ez diszkrimináció! A javából! A legszörnyűbb, hogy a szülők részéről is ezt lehet hallani a folyosói "beszélgetéseken": "csak a jobb képességű gyermekek tanulhatják az angolt". Ez már egy lavina. Megosztja az osztályt, a közösséget, ellentéteket szít, és azok a gyermekek akik nem kerültek a "jobbak" közé, önértékelési problémákkal fognak küszködni. Miért is? Mert nincs elég angol nyelvtanár?

1 megjegyzés:

  1. Hihetetlen, hogy ez egy állami iskolában előfordulhat. A legszomorúbb a "szerencsés" szülők reakciója, meg az, hogy ezt - ha jól értettem - nem a nyelvtanár tanító nénik bírálják el.
    Kedves Ikamon! Ne izgulj, semmiről nincs lemaradva a lányod. A fiam is ötödikben kezdett, és gimi végére megvolt a középfokú angol. Ha meg közben magántanárhoz járatod, egész biztosan jobban fog tudni, hiszen a nyelvtanulás sikerességéhez vagy egyéni vagy kiscsoportos foglalkozás kell.
    Mi az állami zeneiskolában tapasztaltuk a diszkriminációt. Kisfiam zongorázni szeretett volna. A beiratkozáskor megkérdezték, hogy van-e otthon zongoránk, mert anélkül nem tanulhatja ezt a hangszert. Mivel nincs, csak egy elég jó szintetizátorunk, nekem szegezték a kérdést, hogy tudok-e rögtön venni egyet... Szerintem egy 8 éves gyereknél, aki csak ismerkedik a hangszerrel, legalább 1 évig tökéletesen megfelel egy szintetizátor (billentésérzékeny), hiszen lehet, hogy fél év múlva kiderül, hogy nincs se kedves, se tehetsége hozzá. És akkor vagy a többszázezerért vett vagy ha az embernek szerencséje van, akkor szinte ingyen kapott, de az ország túlfeléről ideszállított, sok pénzért fölhangolt pianínót megpróbálhatja eladni. Egyébként a lakásunkba se férne be, sajnos még egy pianínó sem - szóval a gyerekem el van teljesen zárva ettől a hangszertől. Jövőre magántanárhoz fog járni, aki nem követeli meg ezt tőle...

    VálaszTörlés